Ogrzewanie domu i mieszkania – jaki rodzaj wybrać?

montaż kotłowni lublin

Już na etapie planowania budowy domu, należy podjąć decyzję o wyborze rodzaju systemu grzewczego. Dziś rynek oferuje wiele rozwiązań. To nie tylko tradycyjne centralne ogrzewanie ścienne czy podłogowe, zasilane przez kotły gazowe lub na paliwa stałe. To także nowoczesne technologie, jak pompy ciepła, kolektory słoneczne czy urządzenia panelowe wykorzystujące moc podczerwieni. W poniższym wpisie pomożemy Ci w dokonaniu wyboru. Sprawdź, jakie są wady i zalety tych systemów grzewczych.


Ogrzewanie domu z wykorzystaniem paliw stałych

Nowoczesne kotły grzewcze, np. na ekogroszek, są wydajne i jednocześnie coraz bardziej przyjazne środowisku. Wybór takich urządzeń do centralnego ogrzewania podłogowego czy ściennego jest przy tym jednym z najtańszych rozwiązań. Jednak ma ono także wady, z których najważniejsze to:

• konieczność zagospodarowania dużej przestrzeni na kotłownię,
• uciążliwa obsługa – podajniki paliwa są automatyczne, ale trzeba je regularnie uzupełniać, a dodatkowo piec należy często czyścić,
• stosunkowo wysoki koszt eksploatacji, związany przede wszystkim z zakupem opału.


Kotłownie gazowe są dużo wygodniejsze!

Biorąc pod uwagę tradycyjne metody zasilania centralnego ogrzewania, wybór gazu często jest najlepszy. Kotłownie gazowe uznaje się bowiem za bardzo ekologiczne, ale to dopiero początek ich zalet. Do innych, równie istotnych, należy zaliczyć:

• prostą obsługę, ograniczającą się w zasadzie jedynie do skonfigurowania pieca,
• zajmowanie niewielkiej przestrzeni,
• ekonomiczną eksploatację, dużo tańszą, niż np. przy ekogroszku.

Główną wadą jest konieczność podłączenia budynku do sieciowego zasilania gazem. Można zainwestować w kotłownię gazową na LPG i zbudować zbiornik przed domem. Jednak jest to kosztowne, a do tego zabiera sporo miejsca.


Nowoczesne metody ogrzewania budynków – wady i zalety

Nacisk na ochronę środowiska sprawia, że coraz mniej osób inwestuje w kotłownie na paliwa stałe lub gazowe. Alternatywą są m.in. pompy ciepła oraz kolektory słoneczne do podgrzewania wody. Ciekawą opcją jest także ścienne ogrzewanie panelowe. We wnętrzu urządzenia znajduje się zasilana prądem grzałka. Rozgrzewając się do wysokiej temperatury, emituje promieniowanie podczerwone, które nagrzewa powietrze.

Nowoczesne technologie grzewcze mają wiele zalet, ale także pewne wady. Najważniejsze z nich prezentujemy w poniższej tabeli.


NOWOCZESNE TECHNOLOGIE GRZEWCZE
ZALETY
◆ przyjazność dla środowiska,
◆ możliwość taniego pozyskania energii, np. ogniwa fotowoltaiczne do zasilania pomp ciepła czy ogrzewania panelowego,
◆ bardzo prosta obsługa.
WADY
◆ są drogie,
◆ w przypadku istniejących budynków poddawanych termomodernizacji montaż jest skomplikowany.

Ogrzewanie ścienne i podłogowe – jakie są różnice?

To kolejny dylemat osób planujących inwestycję w nowy system grzewczy budynku. Instalacje montowane w podłodze znane są od lat, natomiast ścienne dopiero dziś zaczynają cieszyć się dużą popularnością. Tak naprawdę oba te rozwiązania są równie efektywne. Różnica polega jedynie na sposobie działania. W systemie podłogowym mamy zjawisko konwekcji. Z kolei ciepło wychodzące ze ściany jest przekazywane do powietrza przez promieniowanie.


Zleć specjalistom montaż centralnego ogrzewania

Jak widzisz, każdy system grzewczy ma swoje wady i zalety. Wybór między tradycyjnym a nowoczesnym centralnym ogrzewaniem ściennym czy podłogowych zależy od Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Pamiętaj, aby inwestując np. w kotłownie gazowe, urządzenia panelowe, pompy ciepła czy kolektory słoneczne ich montaż zlecić specjalistom. Nasz Zakład Usług Gazowych może się tym zająć. Mamy wieloletnie doświadczenie w montażu różnych instalacji grzewczych – skontaktuj się już dziś!← wróć na Blog